Milyen a jó motiváció?

Olyan szuper lenne, ha csak elhatároznánk magunkat és véghez is vinnénk a tervünket. Egészségesen étkeznénk, felhagynánk a túlevéssel, érzelmi evéssel, rendszeresen sportolnánk, fittek és frissek lennénk.
De a kezdeti lelkesedés gyorsan alábbhagy, és a kitartás valahogy nem akar működni. Hova lett az akaraterő?

Tényleg akaratgyenge minden nem szuperfitt ember? 

Nem, erről szó sincs. Több ok is lehet a háttérben.
Például, hogy vannak az életünkben sokkal fontosabb dolgok is, amikre az idők nagy részét szánjuk.
Aztán az is előfordulhat, hogy nem megfelelő a motivációnk.

A mai cikkben ezt fogjuk megvizsgálni.

Térjünk is rá. Milyen a jó motiváció:

Érted van:

Nem egy célod megvalósítására, nem egy akadály legyőzésére, nem egy feladat teljesítésére szolgál. Hanem érted van, azért, hogy te jól érezd magad, harmóniában legyél önmagaddal.
(Azaz, nem jó cél: megfelelő a párt találni, bebizonyítani anyámnak/apámnak/bárkinek, hogy képes vagyok rá, ahogyan az sem, hogy megdöntsem egy korábbi rekordomat).

Énazonos:

Nem követel meg semmi olyat, amivel ne tudnál azonosulni, egyezik az alapvető elképzeléseiddel, nem vár el azonnali gyökeres változást.
(Például húsevőként a vega életmódot, edzéseken egy hozzád lelkileg nem passzoló öltözködési módot, éjszakai bagolyként a hajnali futást)

Fenntartható:

Folyamatosan használni tudod, nem veszíti el az érvényességét. ( nem a következő 2 hétre, vagy 30 napra szól, de tovább tart a vágyott súly elérésénél is, a lényeg, hogy ne a folyamat végét várd.)

Várj, ezt leírom még egyszer, mert annyira fontos. Ne a folyamat végét várd! Ha azt várod, hogy mikor leszel már túl rajta, akkor valamit nem jól csinálsz. Akkor nem élvezed, vagy hiányzik valami, amit nem tudsz még pótolni, mindenképpen érdemes alaposan utánanézni, hogy mi a probléma.

Hozzád kell, hogy szóljon, a lelkedhez. Valahogy így:
Annyira szeretném szeretni magam, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű étellel táplálom a testem. 
Meg akarom tanulni sokféleképpen szeretni magam, hogy az étel, csak egy legyen a rengeteg lehetőség közül. 
Szeretnék annyira harmóniába lenni a testemmel, hogy tudjam milyen ételt és mennyi mozgást kíván, hogy mik a szükségleteim és meg is tudjam adni magamnak. 

Kicsit bonyolultabb célok, mint a lefogyni az esküvőre, de határozottan tartósabbak 🙂

Persze a motiváció nem minden, nem elég akarni, tenni is kell. De fontos, hogy megalapozott, átgondold céljaid legyenek, hogy képes legyél hosszú távon is tenni érte.

Ha többet akarsz a motivációról megtudni, ajánlom a JóLeszek Motivációs Minitréninget, melyet itt találsz meg.

A szerzőről:

Leskovics-Ortelli Andrea vagyok tanácsadó szakpszichológus. Diplomáimat a Szegedi Tudományegyetem pszichológia szakán és az ELTE tanácsadó szakpszichológus posztgraduális képzésén szereztem. Hivatásom, hogy segítsek visszaszerezni az embereknek a normális, szélsőségektől mentes, kiegyensúlyozott étkezés képességét.
Ha jobban szeretnél megismeri, olvasd el bemutatkozásom, vagy hallgasd meg a velem készült beszélgetést a Lánchíd rádió kettesben című műsorában.

Kérdésed van?

Tedd fel hozzászólásban, vagy írj a hello@leskovicsandrea.com-ra!

0 válaszok

Hagyjon egy választ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

MIT TEHETEK TÚLEVÉS ELLEN?