Leskovics Andrea táplálkozás pszichológus a kitartásról

HOGYAN TARTHATOM FENN A MOTIVÁCIÓMAT?

Legyen bármilyen csodás terved az életmódváltással, a kezdeti lelkesedés után könnyű belecsúszni a hétköznapok szürke monotóniájába. A rossz szokások szép lassan visszaszivárognak, a motiváció fénye és ereje megkopik és azt veszed észre hogy azon ábrándozol mennyivel egyszerűbb lenne mindent úgy csinálni, mint régen.

Ismerős?

A legtöbb életmódváltás itt bukik el, ez amúgy általában a második- harmadik héten szokott elkezdődni, jó hír hogy a negyedik-ötödik hét után eltűnik és a büszkeség veszi át a helyét. Csak odáig el kellene jutni.
Ehhez segítség, ha tudod, hogy létezik és mindenkivel előfordul ez az állapot, megunod a diétát, megkérdőjelezed az életmódváltásod létjogosultságát.
Hogy túllendülj ezen, gondold végig mi a célod, miért csinálod, képzeld el magad egészségesen és fitten. Kicsit talán jobb lesz, de őszintén, nem sokat fog segíteni. Mert marhára nincs kedved kimászni az ágyból, edzésre menni, szokatlan kajákat enni, tévé előtti punnyadás és nassolás helyett valami értelmeset csinálni. Lázadsz belülről és ezt amolyan hajráhurrádejólesz optimizmussal nem fogod tudni legyőzni.

A legtöbben ilyenkor adják fel és halasztják el az egész diéta, fogyókúra, egészséges élet mizériát tavaszra, aztán tavasz végére, nyár elejére, nyaralás előtti villámdiétára….. majd jó pár kiló plusszal vágnak neki a következő karácsonyi készülődésnek.

De nem kell így lennie, ha betartasz pár fontos szabály.

  1. Ne akarj mindent egyszerre! Ne vállald túl magad, fokozatosan változtass az életmódodon, apró lépésekben. Először csak egyél kevesebbet, közben óvatosan kezdj el mozogni, találd meg azt, ami neked a legtesthezállóbb.
  2. Szeresd magad! A kaja az önszeretet egyik legfontosabb kifejezési módja (tagadhatod, de fogadjunk jutalmaztad már meg magad valami számodra finom falattal). Ha elveszed a finom falatokat, az olyan, mintha nem szeretnéd eléggé magad. Rossz lesz a hangulatod, kötekedő vagy szomorú leszel. Épp ezért keres más módokat saját magad szeretetének és törődésének kifejezésére. Olyan tevékenységeket válassz, melyek jutalom értékűek számodra pl: festés, olvasás, éneklés, tánc, ima, varrás, filmnézés, beszélgetés stb…. Fontos! Ezek az önszeretet kifejezési módok nem függhetnek semmitől, ne azért add magadnak, mert ezt vagy azt tettél, vagy nem tettél, ezek járnak, azért mert vagy, mert minden feltétel nélkül szereted magad.
  3. Csak ma csináld jól! Kell persze a tervezés, de ebben az időszakban a túlélésre játszunk és ehhez az az alap, hogy a következő lépésig eljuss. A majd holnap elmegyek futni gondolatot cseréld le arra, hogy majd holnap lazulok, ma még összekapom magam és elmegyek futni. Nem olyan ijesztő ma futni, mint ezentúl minden második nap, míg világ a világ. Mindig csak a mostra koncentrálj, ezt a csokit most nem eszem meg, most odaadom a szomszéd kislánynak, vagy elpakolom a szekrény mélyére, majd holnap elcsábulok. Azzal nem kell törődnöd, hogy holnap mi lesz, az legyen a holnap problémája (amikor megjegyzem megint ma lesz).
  4. Kicsit nézz hátra! Már 4 napja jól csinálom, büszke vagyok magamra, micsoda teljesítmény, megy ez! Csak így tovább! Vedd észre az erőfeszítéseidet, hangsúlyozd a sikereidet, ez is hajtani fog előre. Ha pedig átlépted a mágikus 4-5 hetet, akkor valóban ez lesz az egyik legnagyobb motivációd, a büszkeség, hogy már olyan rég óta jól csinálod.

Ez a technika működik, az egyik leghatékonyabb módja az életmódváltásnak, nem kell új évhez, vagy bármilyen időponthoz kötnöd, egyszerűen csak csinálni kell. De lesz olyan, amikor nem megy. Stresszesebb, nehezebb napokon, érzelmileg kimerítőbb helyzetek után, ilyenkor se add fel. Tudd, hogy ez most egy olyan pillanat/nap volt, de csinálod tovább, csak ma.

Tenni is akarsz, nem csak tudni?  Akkor töltsd le 10+1 tippem a túlevés ellen és kezd el használni, még ma!

0 válaszok

Hagyjon egy választ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .