Elbuktam, most mi legyen?

„Elbuktam, most mi legyen?”

Ezzel a kezdéssel kaptam e-mailt az imént. A levélírója túlevéssel küzd, részt vesz a 30 napos JóLeszek Életmódváltó programban. Meghatározta, hogy a héten milyen irányelvek szerint szeretne étkezni, majd az első délelőtt elrontotta.

„Napi négyszeri étkezés, két evés között nincs nassolás. Ez volt az elhatározásom, ehhez képest délelőtt 10 órakor azon kaptam magam, hogy egy fél pogácsa lóg ki a számból….. Totál alkalmatlan vagyok mindenre, nekem ez s fog sikerülni soha! Vesztes vagyok… Most mit csináljak?”

Ez egy hihetetlen fontos levél, épp ezért a választ, ha nem is teljesen szó szerint, megosztom veletek.

Első és legfontosabb, nem vagy alkalmatlan!
Kérlek ne használj magadra negatív jelzőket. Biztos vagyok benne, hogy másnak megengeded, hogy néha hibázzon, légy elnéző magadhoz is.
Hibázni szoktunk, de ez nem gond, mert rengeteget lehet tanulni belőle. A hibáidra ne mint helyrehozhatatlan szörnyűségekre, vagy mint totális alkalmatlanságod bizonyítékaira tekints. Sokkal inkább, mint lehetőségre önmagad megismeréséhez.

A hibád pedig az volt, hogy pogácsát ettél. Nem is akárhogy. Hiszen nem előre megfontolt szándékkal, tudatosan majszoltad el a sós sütidet, hanem észrevétlenül. Mintegy automata üzemmódban, megláttad és bepusziltad, gondolkodás nélkül.

Ez egy fontos tudás az evési szokásaidról. Ha számodra kedves étel van kint előtted, hajlamos vagy gondolkodás nélkül enni belőle. Ezek azok a rejtett kalóriák, két étkezés között, amitől a „szinte semmit nem eszek, mégis hízok” embereknek összemennek a ruhái.

Szerencsére lehet tenni ellene.
Először is tudatosítással. Tudd, hogy van egy ilyen szokásod, hajlamod. Pont ezért tegyél is ellene. Ne legyen szem előtt étel. Pakold el őket és csak akkor vedd elő, ha enni szeretnél belőle. (Legjobb, ha nem is tartasz otthon nasit, semmi szükség rá, de erre ráérsz később is.)
Ha olyan helyen vagy, ahol van szem előtt rágcsa, és nincs lehetőséged elpakolni, akkor elég csupán annyi, hogy tudatosítod magadban a helyzeted és a heti vállalásod is. Persze, ha szeretnél, vehetsz belőle. De akkor tedd tudatosan, azért mert szeretnél egy pogácsát enni, néha ilyen is kell 🙂 De tudjál róla mit, miért eszel.

És ami a legfontosabb.

Nem buktál el.

Csupán új dolgot tanultál magadról. Az evési szokásaidról. Amik szerencsére megváltoztathatóak. Változásra fel 🙂

Tudod, elesik, feláll, korona igazít, továbbmegy.

A szerzőről:

Leskovics-Ortelli Andrea vagyok tanácsadó szakpszichológus. Diplomáimat a Szegedi Tudományegyetem pszichológia szakán és az ELTE tanácsadó szakpszichológus posztgraduális képzésén szereztem. Hivatásom, hogy segítsek visszaszerezni az embereknek a normális, szélsőségektől mentes, kiegyensúlyozott étkezés képességét.
Ha jobban szeretnél megismeri, olvasd el bemutatkozásom, vagy hallgasd meg a velem készült beszélgetést a Lánchíd rádió kettesben című műsorában.

Kérdésed van?

Tedd fel hozzászólásban, vagy írj a hello@leskovicsandrea.com-ra!

0 válaszok

Hagyjon egy választ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

MIT TEHETEK TÚLEVÉS ELLEN?